نوشیدنی با قهوه

طرز تهیه قهوه اسپرسو ؛ بهترین روش های ممکن

قهوه اسپرسو

آشنایی با دم کردن یک فنجان قهوه اسپرسو می تواند برای علاقمندان به این نوشیدنی یک تجربه بسیار جذاب باشد. تسلط بر تهیه اسپرسو نه تنها یک هنر بلکه کسب دانش از تکنیک ها و استفاده از دستگاه ها و روش های مختلف برای این کار است. از انتخاب بهترین دانه های قهوه گرفته تا فرآیند دم آوری دقیق، عوامل بیشماری وجود دارند که با هم ترکیب شوند تا یک شات اسپرسو بی عیب و نقص را ایجاد کنند. در این راهنمای جامع از نیل کافه با ما همراه باشید تا آموزش دهیم چطور می توان به بهترین شکل اسپرسو را با دستگاه های مختلف آماده کرد.

روش های تهیه قهوه اسپرسو (معرفی انواع دستگاه های دم آوری)

برای تهیه قهوه اسپرسو این نوشیدنی دوست داشتنی که به خاطر طعم غنی و لذت بخشش شناخته می شود، دستگاه های مختلفی وجود دارند. در تمامی این وسایل با استفاده از دانه های ریز آسیاب شده قهوه و آب داغ تحت فشار یک شات اسپرسو غلیظ را می توان به عمل آورد. اولین و معروف ترین وسیله اسپرسو ساز یا ماشین اسپرسو است. این دستگاه با استفاده از مکانیزم پمپ، آب داغ را از میان یک کیسه قهوه ریز آسیاب شده عبور می دهد. این فرآیند باعث ایجاد کرم اصلی ، یک لایه خامه ای در بالای اسپرسو شده و طعم و عطر را از دانه های قهوه استخراج می کند.

دستگاه معروف دیگر موکا پات یا اجاق اسپرسو نام دارد. این دستگاه از سه محفظه مخزن آب، فیلتر قهوه و محفظه جمع آوری تشکیل شده است. در این وسیله آب برای ایجاد بخار و گذر از میان قهوه در محفظه پایینی گرم می شود. در نتیجه قهوه اسپرسو ساخته خواهد شد.

از طرف دیگر، فرنچ پرس هم به عنوان یک قهوه ساز بدون استفاده از برق شناخته می شود. این وسیله طراحی ساده ای دارد که از یک فنجان استوانه ای، یک پیستون و یک فیلتر مشبک تشکیل شده است. با این حال باید این موضوع را بدانید که استفاده از فرنچ پرس مانند اسپرسو ساز و موکاپات کرم قهوه را تولید نمی کند.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه خانگی

بعد از آشنایی با دستگاه های ساخت قهوه اسپرسو بهتر است بدانیم که هر کدام از آن ها چطور کار کرده و چه فرآیندی برای ساخت قهوه با استفاده از آن ها وجود دارد. بنابراین در این قسمت ابتدا با اسپرسو ساز خانگی شروع می کنیم.

آشنایی با اسپرسو سازها (ساختار، قیمت، ابزارهای لازم)

دستگاه های اسپرسوساز خانگی ماشین های اسپرسو کوچکی هستند که برای دم کردن قهوه اسپرسو در محیط خانه طراحی شده اند. آن ها معمولا از چند جزء ضروری شامل یک مخزن آب، یک پمپ، دیگ بخار یا ترموبلاک، یک پورتافیلتر و یک میله بخار تشکیل شده اند.

قیمت دستگاه های اسپرسوساز خانگی بر اساس ویژگی ها و کیفیت آن ها می تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال هرچقدر دستگاه پیشرفته تر بوده و امکانات اضافی مانند آلارم در آن وجود داشته باشد، می توان قیمت بیشتری را برای آن در نظر گرفت. ابزارهای لازم برای استفاده از دستگاه قهوه اسپرسو خانگی عبارتند از:

 • تمپر برای فشرده کردن قهوه که شبیه به مهر است و قهوه را در پورتافیلتر کاملا فشرده می کند.
 • نات باکس که به تفاله دان نیز مشهور است برای خارج کردن تفاله قهوه.
 • پیچر برای تهیه شیر گرم و ایجاد آرت روی قهوه.
 • قلم لاته آرت یا شابلون برای ایجاد طرح روی لاته که با قهوه اسپرسو ساخته شده است.

دانه یا پودر قهوه با برشتگی مورد نیاز

دانه ها یا پودر قهوه برشته شده برای دستگاه اسپرسوساز خانگی نقشی حیاتی در ارائه یک قهوه اسپرسو خوش طعم ایفا می کنند. این دانه ‌ها معمولا از گیاهان قهوه عربیکا یا روبوستا با کیفیت بالا یا ترکیبی از هر دو به دست می‌ آیند.

فرآیند برشته کردن، طعم ها و عطرهای متمایز پنهان در دانه های قهوه را بیرون می کشد. برای تهیه اسپرسو، رست مدیوم تا دارک ترجیح داده می شود، زیرا اسیدیته را متعادل می کند و در نتیجه یک فنجان قهوه صاف و پررنگ به دست می آید. اندازه آسیاب برای دستگاه های اسپرسوساز بسیار مهم است. قهوه ها باید کاملا یکدست و نه پودر شده آسیاب شده باشند. شما باید قهوه آسیاب شده ای را خریداری کنید که دو یا چهار هفته از برشته شدن دانه های آن گذشته باشد.

طرز تهیه اسپرسو

آماده سازی ماشین اسپرسوساز و پرتافیلتر

برای تهیه قهوه اسپرسو با استفاده از دستگاه اسپرسوساز خانگی، مخزن آب را با آب تازه پر کرده و دستگاه را روشن کنید تا گرم شود. در همین حین، اگر دانه قهوه خریداری کرده اید آن ها را آسیاب کنید تا ترکیبی کمی شبیه به پودر پیدا کند. پرتافیلتر بردارید و قهوه آسیاب شده را داخل آن بریزید، سپس آن را به طور یکنواخت با تمپر صاف کنید.

گرفتن شات اسپرسو

زمانی که آب درون دستگاه به دمای مورد نظر رسید به از طریق پروتافیلتر قهوه اسپرسو را آماده می کند. زمانی که پرتافیلتر را به دستگاه متصل کردید باید یک فنجان را زیر آن قرار دهید. با توجه به توان دستگاه ممکن است چند ثانیه یا نهایت دو الی سه دقیقه بعد عصاره قهوه استخراج شده و داخل فنجان بریزد.

سرو اسپرسو و تمیز کردن ماشین اسپرسوساز

در این مرحله بعد از اینکه فنجان پر شد می توان قهوه را در همان ظرف یا فنجان دیگر سرو کرد. برای غلبه بر طعم تلخ قهوه می توانید یک شکلات نیز در کنار آن مصرف کنید. سپس باید تفاله قهوه را از پرتافیلتر خارج کرده و آن را کاملا بشویید. بر اساس مخشصات دستگاه می توان مخزن آب را نیز جدا کرده و آن را شست. اگر اسپرسو ساز شما بخار نیز تولید می کند اجازه دهید تا تمام بخار قبل از خاموش شدن از دستگاه خارج شود.

آماده سازی ماشین اسپرسوساز

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

دومین دستگاهی که می توان با آن قهوه اسپرسو را تهیه کرد، همان طور که پیش تر بیان کردیم موکاپات است. پروسه ساخت قهوه اسپرسو با موکاپات هم نیازمند آشنایی کامل با مراحل آن است که در ادامه بیان می کنیم.

آشنایی با انواع موکاپات (ساختار، قیمت، ابزارهای لازم)

انواع مختلفی از موکاپات در بازار وجود دارند که می توان آن ها را روی حرارت قرار داده یا با استفاده از انرژی الکتریکی قهوه اسپرسو را در آن ها درست کرد. اما رایج ترین آن ها طرح کلاسیک سه محفظه ای است. موکاپات ها در اندازه های مختلف از یک فنجان تا ظرفیت های بزرگتر عرضه می شوند. قیمت آن ها می تواند بر همین اساس متفاوت باشد. معمولا نیازی است برای موکاپات ها ابزارهای دیگر نیز خریداری شود.

تنها اگر قهوه را به صورت دانه خریداری می کنید نیاز است تا وسیله ای برای آسیاب آن در اختیار داشته باشید. البته می توان تمپر و پیمانه نیز برای آن خریداری شود.

دانه یا پودر قهوه با برشتگی مورد نیاز برای موکاپات

بهترین نوع قهوه برای موکاپات ها دانه های تازه برشته شده است که می توانند روبوستا، عربیکا یا ترکیبی از هر دو باشند. رست این دانه ها نیز باید از متوسط تا دارک در نظر گرفته شوند. در این صورت می توانید اسیدیته لازم و طعم عالی را داشته باشید. قهوه باید به اندازه نمک خوراکی آسیاب شود. سپس باید آن ها را در یک ظرف در بسته به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید.

دانه یا پودر قهوه با برشتگی مورد نیاز برای موکاپات

آماده سازی موکاپات برای ساخت قهوه اسپرسو

برای تهیه قهوه اسپرسو توسط موکاپات، سه قسمت پایه، سبد فیلتر و محفظه بالایی را جدا کنید. پایه را با آب تازه و سرد تا زیر شیر اطمینان آن پر کنید. سبد فیلتر را وارد کرده و قهوه اسپرسو ریز آسیاب شده را به آن اضافه کنید و با استفاده از تمپر به آرامی آن را فشرده کنید. حال نیاز است بخش های موکاپات را دوباره به یکدیگر متصل کرده و از اتصال درست آن ها اطمینان پیدا کنید. آن را روی حرارت ملایم تا متوسط قرار دهید.

گرفتن شات اسپرسو

بعد از اینکه حرارت مناسب به موکاپات وارد شد. آب بخار شده و وارد قسمتی که قهوه قرار دارد می شود. با شنیدن صدای آب نیاز است تا آن را از روی حرارت بردارید و منتظر بمانید تا عصاره گیری انجام شده و رنگ قهوه کاملا مشخص شود. بهتر از شعله پخش کن برای موکاپات استفاده شود. در این صورت حرارت به طور یکسان پخش شده و قهوه اسپرسو سریع تر آماده می شود.

 سرو اسپرسو و تمیز کردن موکاپات

حال بعد از اینکه عصاره گیری از قهوه به خوبی انجام شد می توان آن را در یک فنجان ریخت و سرو کرد. باید این موضوع را به یاد داشته باشید که برای طول عمر بیشتر دستگاه موکاپات بعد از استفاده حتما قسمت های مختلف آن را از هم باز کرده و با دقت بشویید. در این صورت هم دستگاه برای نوبت بعدی ساخت قهوه اسپرسو تمیز است و هم دوام آن بیشتر می شود.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با فرنچ پرس

قهوه اسپرسو را می توان با استفاده از فرنچ پرس نیز به عمل آورد. کار با این دستگاه ساده تر از بقیه است. با این حال باز هم نیاز است مراحل کار با آن را بررسی کرده و درباره آن بدانیم.

آشنایی با فرنچ پرس ها (ساختار، قیمت، ابزارهای لازم)

برای تهیه قهوه اسپرسو می توان از فرنچ پرس کلاسیک یا دو جداره استفاده کرد. برای هر دو یک لیوان طراحی شده که از جنس شیشه یا فلزاتی مانند آلومینیوم است. یک فیلتر فلزی نیز در این لیوان قرار دارد که باید قهوه را داخل آن بریزیم. فرنچ پرس های دو جداره گرما را بیشتر در خود نگه می دارند. معمولا قیمت ها بر اساس جنس و کارایی مشخص شده و هرچقدر فرنچ پرس از مواد با کیفیت تر ساخته شده باشد، قیمت بالاتری نیز شامل می شود.

دانه یا پودر قهوه با برشتگی مورد نیاز برای فرنچ پرس

برای فرنچ پرس، بهتر است تا پودرهای قهوه درشت تهیه شده از دانه های کامل تازه بو داده شده انتخاب شوند تا بهترین نتیجه را برای قهوه اسپرسو داشته باشید. برشتگی دانه ها نیز از مدیوم تا دارک باید در نظر گرفته شود. از این نظر باید پودرها درشت باشند که در فرایند آهسته دم آوری در فرنچ پرس، عصاره به خوبی از آن ها خارج شود. البته این مورد بیشتر برای قهوه ترک یا گلد نیز در نظر گرفته می شود.

دانه یا پودر قهوه با برشتگی مورد نیاز برای فرنچ پرس

 

آماده سازی فرنچ پرس برای ساخت قهوه اسپرسو

برای ساخت قهوه اسپرسو با فرنچ پرس مراحل بسیار ساده ای در نظر گرفته می شود. به این منظور تنها نیاز است تا قهوه در قسمت فیلتر فرنچ پرس ریخته شود. سپس آب جوش را در لیوان می ریزیم و پیستون را به پایین فشار می دهیم. با فشار پیستون و داغ بودن آب امکان بیرون آمدن عصاره قهوه فراهم می شود.

گرفتن شات اسپرسو

بعد از اینکه عصاره کامل از قهوه خارج شده و رنگ آب به قهوه ای تیره تغییر کرد، می توانیم قهوه را درون فنجان یا شات بریزیم. البته باید توجه داشت که قهوه اسپرسو در فرنچ پرس ممکن است دارای کیفیت بالا مانند ساخت آن در اسپرسو ساز یا موکاپات نباشد. زیرا فرایند دم آوری به صورت صحیح برای آن انجام نمی شود.

سرو اسپرسو و تمیز کردن فرنچ پرس

بعد از آماده شدن قهوه آن را در فنجان ریخته و با شکلات یا آب می توان آن را نوش جان کرد. هم چنین مانند دیگر دستگاه ها نباید فراموش کرد که بعد از استفاده حتما باید فرنچ پرس را با آب و مواد شوینده کاملا شست. در این صورت قهوه در آن رسوب نمی کند و دوام آن نیز بالاتر می رود.

طرز تهیه قهوه اسپرسو بدون دستگاه

اگر با خواندن این متن تا به این جا هوس تهیه یک قهوه اسپرسو کرده اید اما فعلا هنوز موفق به خرید دستگاه اسپرسو ساز، موکاپات یا فرنچ پرس نشده اید، نگران نباشید. زیرا در این قسمت قصد داریم روشی را آموزش دهیم که توسط آن بدون دستگاه هم می توانید اسپرسو درست کنید. در ادامه مراحل تهیه اسپرسو بدون دستگاه را آموزش می دهیم. اما این نکته را حتما باید به یاد داشته باشید که اسپرسو با این روش کیفیت عالی مانند دستگاه ها را ندارد. پس در اسرع وقت باید برای داشتن یک فنجان قهوه اسپرسو خرید دستگاه های مورد علاقه خود را انجام دهید.

وسایل مورد نیاز برای تهیه اسپرسو بدون دستگاه

برای این کار شما به یک قابلمه کوچک درب دار و مقداری آب نیاز دارید. قابلمه های آلومینیومی بهترین گزینه برای این کار هستند. بهتر است قبل از استفاده قابلمه را کامل بشویید تا طعم مواد غذایی قبلی روی قهوه اثر نکند.

وسایل مورد نیاز برای تهیه اسپرسو بدون دستگاه

دانه یا پودر قهوه با برشتگی مورد نیاز برای تهیه اسپرسو بدون دستگاه

دانه های قهوه تازه یا قهوه اسپرسو آسیاب شده (ریز آسیاب شده) برای این کار مورد نیاز است. اگر از قهوه اسپرسو از قبل آسیاب شده استفاده می کنید، باید حتما مطمئن شوید که ریز آسیاب شده است. در غیر این صورت اگر دانه ها درشت هستند باید باز هم حتما آسیاب شوند تا حالت پودری داشته باشند. نسبت ایده آل حدود 1 تا 1.5 قاشق غذاخوری قهوه به ازای 30 میلی لیتر آب است. برشتگی نیز بهتر است دارک در نظر گرفته شود.

نحوه تهیه قهوه اسپرسو بدون دستگاه

حال نیاز است تا مقدار آب مورد نیاز را درون قابلمه بریزید. معمولا اندازه آب باید به اندازه مصرف باشد. پس بهتر است با فنجانی که قرار است سرو در آن انجام شود، اندازه گیری را کنید. آب اندازه گیری شده را در قابلمه بریزید و روی اجاق گاز با حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید. در قابلمه را ببینید تا فرآیند جوشیدن سریع تر اتفاق بیفتد. هنگامی که آب به جوش آمد، درب قابلمه را بردارید و قهوه ریز آسیاب شده را مستقیما به آب اضافه کنید.

آن را به آرامی هم بزنید تا مطمئن شوید که قهوه به طور یکنواخت در آب پخش شده است. حرارت را روی ابتدا متوسط و سپس کم کنید و بسته به اینکه می خواهید قهوه چقدر قوی باشد، اجازه دهید به مدت 2 تا 4 دقیقه در آب دم بکشد. هر از گاهی هم بزنید تا به فرآیند استخراج عصاره کمک شود. بعد از دم کشیدن، قابلمه را از روی منبع حرارت بردارید و بگذارید حدود 30 ثانیه بماند تا تفاله های قهوه ته قابلمه جا بیفتد. قهوه را با احتیاط داخل فنجان بریزید و تفاله های ته نشین شده را در قابلمه بگذارید. شما می توانید این قهوه اسپرسو را به همراه آب یا شکلات مصرف کنید.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با شیر جوش

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شده باشد که آیا می توان قهوه اسپرسو را در شیرجوش نیز تهیه کرد؟ انواع دیگر قهوه مانند ترک در شیر جوش تهیه می شوند. پس می توان اسپرسو را نیز با این وسیله به عمل آورد. اما باز هم باید بدانیم که ممکن است کیفیت لازم را نداشته باشد.

آشنایی با شیرجوش ها (ساختار، قیمت، ابزارهای لازم)

شیرجوش ظرفی است که شبیه به یک قابلمه بدون درب طراحی شده و اغلب دارای یک دسته است. شیر جوش ها اندازه های مختلفی دارند که بر این اساس قیمت آن ها نیز تغییر می کند. برای تهیه قهوه اسپرسو با شیرجوش به هیچ ابزاری به غیر از شیرجوش نیاز نداریم.

 

طرز تهیه قهوه اسپرسو با شیر جوش

دانه یا پودر قهوه با برشتگی مورد نیاز برای تهیه اسپرسو با شیرجوش

مانند تهیه قهوه بدون دستگاه، برای شیرجوش هم نیاز به قهوه های آسیاب شده ریز داریم. در این صورت می توان عصاره مورد نیاز را از آن ها تهیه کرد. رست قهوه نیز باید متوسط تا دارک باشد.

نحوه تهیه قهوه اسپرسو با شیر جوش

ابتدا باید به اندازه ای که نیاز است قهوه را آسیاب یا پیمانه کنید. سپس آب را به اندازه مورد نیاز در شیرجوش بریزید و با قهوه مخلوط کنید. شرجوش را روی گاز قرار داده و حرارت را زیاد کنید. صبر کنید تا آب به جوش آید. حال می توانید بوی قهوه را به صورت کامل حس کنید. سپس زمانی که حجم آب تغییر کرده و فوم قهوه پدید آمد شیرجوش را از روی گاز برداشته و قهوه را در فنجان سرو کنید.

چگونه قهوه اسپرسو خامه دار درست کنیم

برای تهیه قهوه اسپرسو خامه ای مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از دانه های تازه استفاده کنید: از دانه های قهوه تازه بو داده استفاده کنید و درست قبل از دم کردن، آن ها را آسیاب کنید تا غلظت خوبی پیدا کنند.
 • اسپرسوساز: اگر دستگاه اسپرسوساز دارید، از آن برای استخراج یک شات اسپرسو استفاده کنید. فشار بالا و کنترل دمای دقیق دستگاه به بافت کرمی کمک می کند.
 • تنظیم بافت: فرآیند بخار دهی را برای بافت های مختلف کنترل کنید. برای لاته باید قهوه غلیظ تر باشد درصورتی که اسپرسو برای کاپوچینو کمی رقیق تر است.

 

چگونه قهوه اسپرسو خامه دار درست کنیم

علت کف نکردن (فوم ندادن) قهوه اسپرسو چیست؟

علت کف نکردن قهوه اسپرسو یا کمبود کرم را می توان به عوامل مختلفی نسبت داد. دانه های قهوه کهنه یا اندازه آسیاب نامناسب ممکن است منجر به انتشار ناکافی گاز در حین استخراج شود که منجر به کرم کم یا عدم وجود آن خواهد شد. علاوه بر این، فشار نادرست دستگاه اسپرسوساز و قدیمی بودن آن، فشار ناکافی، یا دمای نامناسب آب نیز می تواند مانع تشکیل کرم شود.

 نکات تکمیلی تهیه قهوه اسپرسو

برای تهیه یک قهوه اسپرسو بی نقص به این نکات توجه کنید:

 • دستگاه اسپرسوساز و فنجان ها را گرم کنید تا دمای قهوه حفظ شود.
 • از کوبیدن یکنواخت و محکم پودر قهوه برای استخراج یکنواخت عصاره اطمینان حاصل کنید.
 • از آب تصفیه یا بطری استفاده کنید تا ناخالصی ها بر طعم قهوه تأثیر نگذارند.
 • برای طعم بهتر و بهداشت دستگاه اسپرسوساز، آسیاب و پیچر را به طور مرتب تمیز کنید.

سخن پایانی

قهوه اسپرسو یکی از رایج ترین نوشیدنی ها در دنیا است که نحوه آماده سازی آن بسیار مهم است. انواع مختلف دستگاه در بازار وجود دارند که هر کدام با سازوکاری منحصر به فرد قهوه را آماده می کنند. شما می توانید تمامی این دستگاه ها به همراه ابزارهای مورد نیاز را از نیل کافه خریداری کرده و از کیفیت بالای آن ها برای تهیه قهوه دلنشین استفاده کنید.

 

 

1 دیدگاه در “طرز تهیه قهوه اسپرسو ؛ بهترین روش های ممکن

 1. david گفت:

  1 – با انتشار هر پست، 1 میلیون تومن پول بدست بیارید ماهی 30 میلیون درآمد اضافی

  2 – قدرت سایت شما (Domain authority) چنده ؟این خیلی بَده که سایت شما بیش از یکسال از تولدش گذشته باشه ولی هنوز قدرتش یا Domain authority سایتتون کمتر از 10 باشه برای همینه که تو گوگل رتبه ندارید

  3 – میتونید کمتر از دو هفته خط اول گوگل بیاید – مستند و مثال واقعی از زبان آقای عادل طالبی متخصص سئو

  4 – بزارین بهتون یاد بدم خودتون قدرت سایتتون رو بالا ببرید و بیاید خط اول گوگل تو 14 روز

  برای ارتباط با من کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *